Dlaczego śnimy i czy sny są nam potrzebne?
Każdy z nas śni, ale nie wszyscy codziennie pamiętamy co poprzedniej nocy działo się w naszym umyśle. Bywa, że budzimy się z przerażeniem bądź radością, dokładnie pamiętając sen z jakiego właśnie się wyrwaliśmy, natomiast innym razem nie możemy przypomnieć sobie nawet najmniejszego szczegółu twierdząc, że nic nam się nie śniło. To nieprawda, bowiem specjaliści twierdzą, że każdy śni, ale nie każdy te sny pamięta. Zdarza się również, że pamiętamy sen z poprzedniej nocy tylko przez kilka minut po przebudzeniu, a gdy staramy się przypomnieć go sobie po kilku godzinach, jest to niemal niemożliwe.
Każdy zna takie sytuacje z autopsji, ale pytanie brzmi po co właściwie są nam sny?
Czy sny służą do czegokolwiek? Czy mają one jakikolwiek sens czy może jest to tylko i wyłącznie skutek uboczny zmęczenia? Przecież w nocy powinniśmy odpoczywać, a koszmary czy nieprzyjemne sny nierzadko nam to skutecznie utrudniają.
Sny podzielić możemy na dwa najważniejsze typy – sny, które są jedynie wynikiem przetworzenia zdarzeń, jakie miały miejsce w dniu poprzednim bądź w ostatnim czasie jak również sny, które niosą jakieś przesłanie, w których można doszukiwać się jakiegoś sensu. Są osoby, które szukają wyjaśnienia każdego snu, co nie powinno się zdarzać, bowiem znaczenie mogą mieć tylko te sny, które naprawdę nie dają nam spokoju.
Bardzo ważne jest, aby sen był niezakłócony – jest to niezwykle istotne dla zdrowia jak i dla życia człowieka. Marzenie senne jest nierozerwalnie powiązane z taką formą odpoczynku, a wiele osób twierdzi (jak już zostało wspomniane), że nigdy nic im się nie śni. To jedynie wrażenie, bowiem każdy człowiek śni co noc, szczególnie, kiedy wpada w tak zwaną fazę głębokiego snu, która trwa krócej lub dłużej u każdego człowieka, ale zawsze się pojawia.
Wyjaśnianie snów
Wyjaśnianiem snów zajmowano się już od bardzo dawna, właściwie od starożytności, kiedy to sny najważniejszych osób w państwie poddawane były analizom, albo wierzono, że niektóre osoby są niczym medium przepowiadające przyszłość poprzez sen. Do tej pory niektórzy ludzie twierdzą, że są w stanie przewidzieć co stanie się kolejnego dnia w ich życiu bądź ogólnie na świecie – nazywają się nawet jasnowidzami, ale niestety bardzo rzadko wizje, jakie mają są w stanie dopasować do konkretnego miejsca czy ludzi. Zdarza się jednak, że osoby podające sięga jasnowidzów próbują pomagać w rozwiązywaniu spraw kryminalnych czy też odnajdowaniu zaginionych osób – co ciekawe, niekiedy rzeczywiście są bardzo przydatni. Zdarza się też sny o jakimś głębszym znaczeniu spotykają przeciętne osoby, ale orientują się one o tym dopiero, kiedy stanie się w ich życiu bądź otoczeniu coś nadzwyczajnego.
Wpływ snów na człowieka
Specjaliści, badacze snów i ludzkiego umysłu twierdzą, że sny mają na nas wpływ – może być on pozytywny jak i negatywny bądź wskazywać na pewne problemy psychologiczne. Każdy z nas choć raz w życiu doznał snu, który nie by przyjemny i okazał się wynikiem niemiłych zdarzeń w jego życiu, ale bywają osoby, które przestają radzić sobie z rzeczywistością i to ujawnia się w ich snach. Ich umysł nie zaznaje spokoju w żadnym momencie dnia i w takiej sytuacji muszą już poradzić się specjalisty.
Sny są bowiem pewnego rodzaju komunikatem z pewnego obszaru mózgu, obszaru psychicznego, który jest za nie odpowiedzialne. Tak naprawdę jednak, z punktu widzenia biologii sny są wynikiem współdziałania substancji biochemicznych w mózgu. Ten obszar mózgu istnieje, lecz nie uświadamiamy sobie jego istnienia na jawie mimo, że ma on na nas znacznie większy wpływ niż możemy sobie nawet wyobrazić.
Niekiedy warto więc przyglądać się tym komunikatom bliżej, szczególnie, jeśli w naszym życiu dzieje się coś niepokojącego bądź nie wygląda ono do końca tak jak powinno, bowiem najprawdopodobniej organizm daje nam o czymś znać i chce, abyśmy coś w tym kierunku poczynili.
Można więc powiedzieć, że sny są nam potrzebne chociażby po to, aby zrozumieć, czy jesteśmy szczęśliwi, zadowoleni z życia i czy jest w nas pewnego rodzaju wewnętrzna harmonia.
Jak twierdzi znany psycholog Carl Gustav Jung: niezinterpretowany sen – to jak nieotwarty list.
Taki list codziennie wysyła nam wysłannik licząc, że zawarta w nim informacja pochodząca z najgłębszych pokładów naszej duszy, zostanie odebrana i dobrze zinterpretowana. Pamiętajmy, że sny mogą pełnić funkcję drogowskazów, a więc niekiedy naprawdę warto przyjrzeć im się bliżej.
Cześć, nie spodziewałem się, że sny mogę mieć tak duży wpływ na nasze życie. Chyba czas zacząć im się bardziej przyglądać.
Ciekawy artykuł, zawsze interesowała mnie tematyka snów, chętnie poczytam podobne artykuły.
Dziękujemy, na pewno będę publikowane kolejne artykuły.