Sny o zębach

Niektórzy twierdzą, że bywają sny, które bez żadnych wątpliwości świadczą o zbliżających się nieszczęściach – chorobie bądź śmierci bliskiej nam osoby lub samego siebie. Jednym z najczęściej występujących snów tego rodzaju jest sen o wypadających zębach, który uznaje się za najbardziej złowieszczy symbol senny.

Już w starożytnej Grecji uważano, że wypadające zęby w śnie to symbol śmierci kogoś bliskiego – czy rzeczywiście tak jest?

zęby kobiety

Obecnie bardzo wielu ludzi, nawet więcej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić wierzy, że sny rzeczywiście mogą zwiastować śmierć, a szczególnie, jeśli w snach pojawiają się motywy zębów. Spotykając się zatem z widokiem wypadającego zęba w śnie powinniśmy się obawiać i mieć się na baczności albo przestrzec najbliższych…
Nawet Adam Mickiewicz wypowiadał się w swoich dziełach o snach, twierdząc, że sen to brat śmierci. Okazuje się, że niekiedy rzeczywiście te dwie najważniejsze strefy ludzkiego życia potrafią się przenikać, a pojawiające się w snach symbole są konkretną oznaką, jaką powinniśmy potrafić odczytywać. Symbole te, symbole senne bardzo wiele mówią nam o lękach jak i o osobowości śniącego.

Pytane brzmi jednak, czy rzeczywiście są one w stanie zapowiadać wydarzenia, które mają dopiero nastąpić? Czy jesteśmy w stanie śnić o przyszłości, nie do końca nawet o tym wiedząc?

Sny o wypadających zębach nie są przyjemne – nie będzie przesadą stwierdzenie, że są to jedne z najgorszych snów, jakie mogą przyśnić się człowiekowi w ogóle. Niektórzy wręcz boją się takich snów, twierdząc, że to bardzo zły omen. Wielu twierdzi nawet, że ich strach nie jest bezpodstawny, bowiem w ich życiu takie sny ponoć się sprawdziły.

Idealnym przykładem będącym dowodem, że tego rodzaju sen może zwiastować śmierć jest historia Pani Henryki, która twierdzi, że dostała jasny znak, zwiastun z krainy mar, który niestety się ziścił.

Jak opowiada Pani Henryka, jej mama umarła po długiej i ciężkiej dla niej jak i dla całej rodziny chorobie. W tym czasie rodzina zamieszkiwała uroczą, malowniczą wieś, a więc chociaż ostatnie dni mamy Pani Henryki mogły mijać w pięknym otoczeniu. Lekarze oczywiście robili co mogli, ale niestety niewiele dało się zrobić. Ludzie twierdzą jednak, że kiedy nadchodzi śmierć, chory przestaje być chorym i doznaje jakby zastrzyku energii – tak właśnie było i w tym wypadku. Pani Henryka do teraz wspomina moment, kiedy pod dom nadjechała taksówka, a z samochodu wysiadła jej mama, która zachowywała się jakby nigdy nic – jakby nagle wyzdrowiała. Nikt nie mógł uwierzyć, że ta kobieta jest ciężko chora, szczególnie, że do szpitala trafiła już w stanie agonalnym. To był cud, który niestety trwał tylko tydzień – po tym pięknym tygodniu kobieta zmarła. Dlaczego o tym wspominamy i co ta historia ma wspólnego ze snami? Otóż jak twierdzi Pani Henryka, właśnie w tym tygodniu, kiedy stan zdrowia jej mamy poprawił się bardzo znacząco, przyśnił jej się pewien sen, który bardzo mocno odznaczył się w jej pamięci. W tym śnie Pani Henryka straciła wszystkie zęby. Kobieta twierdzi więc, że była to jasna zapowiedź śmierci matki, której wtedy jeszcze nie podejrzewała. Teraz, kiedy sen się powtarza, towarzyszy jej ogromny strach bo wie, czego może się spodziewać…

Takich historii jest bardzo wiele, niestety nierzadko orientujemy się zbyt późno, zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy ktoś już umrze..
Tego rodzaju wyjaśnienie snów towarzyszy nam od starożytności – takie samo zdanie mieli Grecy. Piszący na ten temat Artemidor z Efezu twierdził nawet, że dokładna analiza snu jest w stanie powiedzieć nam czyjej śmierci lub choroby powinniśmy się spodziewać. Jak twierdził – jama ustna ma symbolizować dom. Górna szczęka symbolizuje osoby o wyższym statusie w rodzinie natomiast dolna te, które mają nieco niższy status. Zęby po prawej stronie mają symbolizować kobiety w rodzinie a te po lewej mężczyzn. Również kły oznaczają coś innego niż na przykład zęby trzonowe. Kły to osoby w średnim wieku a trzonowce oznaczają ludzi starszych. Na tej podstawie można dojść do tego komu grozi niebezpieczeństwo.

Jak jest rzeczywiście, tego nie dowiemy się nigdy, ale dla bezpieczeństwa, zawsze można spróbować i ostrzec osoby nam bliskie – lepiej dla nas, aby takie sny się nie sprawdzały…

Opisz swój sen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.